27 Ekim 2011 Perşembe

Geçmişi Şimdi Yaşarken...

Ülkece kolay olmayan bir dönemden geçiyoruz...Hepimiz derinden sarsıldık...Hepimiz tek yürek olduk, karınca kararınca katkıda bulunduk...Önemli bir özelliğimizi hala kaybetmemiş olmamız ne kadar mutluluk verici.

Biraz bekledim bir şeyler yazmak için, duygularım yatışsın, sağlıklı tesbitler yapabileceğim bir noktada bir şeyler yazmalıyım dedim.

Kendime baktım, deprem konusunda ne biliyorum diye...İlk anda nasıl yardım edebileceğimi, nasıl davranacağımı biliyor muyum?

Malesef 1999 depreminden kalan birkaç bilgi kırıntısından başka hiç bir şey yok belleğimde, umarım sizler benden daha iyi durumdasınızdır.

Deprem bizim gerçeğimiz...Bir ara özel olarak biraz ilgilenmiştim...Aslında mevcut haritaların bile zaman zaman yetersiz kaldığını öğrenmiştim.

Bugün yaşadıklarımız şaşırtıcı mı sizce...Zamanın üç boyutu açısından baktığımızda hiç şaşırtıcı değil aslında. Bugünü kim yarattı ? Bizler değil mi. Bizler seçimler yapıyoruz, kararlar veriyoruz, sonuçlar ortaya çıktığında da hiç birimiz  sorumluluk almıyoruz. DEVLET, DEVLET, DEVLET. Evet suçluyu bulduk, yaşasın, biz sorumluluktan kurtulduk, vicdanımız rahat.

Hiç araştırdık mı acaba oturduğum bina ne kadar dayanıklı, yaşadığım şehir hangi risk grubunda. 

Benim bir birey olarak, kimseden beklemeden yapabileceğim bir şeyler yok mu acaba hayatımda.  Bugün, gelecekte yine benzer sahneleri yaşamamak adına neler yapabilirim acaba.

Sevgili hanımlar her zaman olduğu gibi bizim yine insiyatifi ele almamız gerekiyor galiba. Tamam yasımızı tutalım, gözyaşımızı akıtalım, yardımımızı yapalım, ama bunu lütfen unutmayalım. Bugün ekeceğimiz tohumların yarınımızı yaratacağını hep hatırlayalım lütfen.

Kimseden bir şey beklemeden ben yapabilirim diye düşünelim, unutmayalım ancak biz değişirsek dünya değişiyor.

* Lütfen düşüncelerinizi bana yazın, birlikte karar verelim ne yapabiliriz diye.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder