8 Ekim 2011 Cumartesi

"Başkalarının Gürültüsünün İç Sesinizi Boğmasına İzin Vermeyin"

Yazının başlığını oluşturan sözler birkaç gün önce kaybettiğimiz Steve Jobs'a ait.  Böylesine sıra dışı bir zekayı bu kadar erken kaybetmek gerçekten çok üzücü.  Hepinize Stanford Üniversitesi'nin mezuniyet töreninde yapmış olduğu konuşmayı dinlemenizi öneririm.  Türkçe alt yazısı var, Google' a yazarsanız mutlaka bu videoya ulaşabilirsiniz. 

Steve Jobs'ın bu sözlerinin düşündürdüklerini sizlerle paylaşmak istedim.  Zaman zaman blogda buna benzer konuları yazsam da birkez daha yazmak iyi olabilir.

"BAŞKALARININ GÜRÜLTÜSÜNÜN İÇ SESİNİZİ BOĞMASINA İZİN VERMEYİN"

Ne kadar doğru bir tesbit...Güzel bir özgürlük tanımı da olabilir. 

Şimdi kendimize dönüp bir bakalım nasıl yaşıyoruz.  Başkalarının düşünceleri, değerlendirmeleri, yargıları bizim için ne kadar önemli.  Farklı olmayı mı seçiyoruz, yoksa akıntıya kaptırıp kendimizi sorgulamadan, düşünmeden bize dikte edilen doğrularla mı yaşıyoruz.  Nedir cevabımız...

Başkaları ile aynı olmak daha mı güvenli geliyor bize...Sokakta yürürken birbirinin çok benzeri insanlar görmüyor musunuz.  Aynı saç modelleri, aynı saç rengi, aynı marka çantalar, ayakkabılar, telefonlar.  Artık başörtüleri bile aynı şekilde bağlanıyor...Her ne kadar kendi tarzınızı yaratmak en doğrusu dense de, kaçımız bunu başarabiliyoruz.  

Peki içimizdeki biz ne durumda...İçimizdeki ses bazen çığlıklar atsa da  acaba onu duymamazlıktan mı geliyoruz.  İçimizdeki ses  zaman zaman bilinenin, şekillendirilenin dışında şeyler söyler.  Durup zaman zaman dinliyor muyuz acaba. 

Adım at, değiştir, sen buraya ait değilsin, kendine saygılı davran...Bazen bunları duyarız içimizden...Ama duymamazlıktan geliriz...

Gerçek özgürlük, yaratıcılık içimizin ve dışımızın dengeye gelmesi ile başlar, eğer iç sesimle uyumlu bir şekilde akabiliyorsam huzurlu, mutlu, sevgi dolu neşeli olurum...Bu hislerim açığa çıkmış ise evet ben dengedeyim demektir.  Başkalarını gürültüsü artık çok uzaklardadır.

Şimdi geçelim aynanın karşısına, gözlerimizin içine bakarak soralım kendimize: SEVGİLİ İÇ SESİM BANA BUGÜN NE DİYOR.

Sevgiyle kalın...

Not: Yorum bırakmak için yazının altında görünen yorum bağlantısını kullamak gerekiyor. Güvenlik açısından benim onayımdan sonra yorumlarınızı görebilirsiniz.


1 yorum:

  1. SEVGİLİ MELTEM NE KADAR FARKINDA OLSAKTA HEP BAŞKALARININ GÜRÜLTÜSÜ İLE ZİHNİMİZİ BULANDIRIYORUZ NE YAZIK Kİ İYİKİ VARSINIZ

    YanıtlaSil