1 Ağustos 2011 Pazartesi

Bir Deniz Feneri Gibi Yaşamak...


Çocukluğumdan beri deniz fenerleri  beni hep büyülemişlerdir... İçimde hep gizli bir istek yakalamışımdır; bir deniz fenerinde yaşamak...Kitaplarım, müziklerim ve ben...Dinginlik içinde...Deniz fenerleri benim için özgürlüğün, gücün, aydınlığın ve asaletin  simgeleri olmuşlardır.  Zaman içinde kendi kendime olan yolculuğumda deniz fenerlerin aslında çok önemli şeyleri temsil ettiğini öğrendim.  Hadi bugün bir deniz feneri gibi yaşamak ne anlama geliyor buna bakalım.

Deniz fenerlerinin görevi nedir, hepimiz biliriz... Önce ışığını yakar, sonra da ışık verir...Denizciler için ne kadar önemlidir değil mi...Denizciler gecenin karanlığında deniz fenerinin verdiği ışıkla güvenli bir şekilde yolculuk yaparlar...Her deniz feneri aynı mesajı vermez bize...Her birinin ışıklarının çakma şekilleri ve çakma süreleri farklı farklıdır ve bu ışıklar karadan ne kadar uzak olduğumuzu, güvenli suların neresi olduğunu anlatır bize.  İster pırıl pırıl bir dolunayda denizin üzerinde yakamozlar kayarken, ister fırtınalı bir havada dev dalgalar kıyıları döverken...O içinde bulunduğu koşullardan asla etkilenmeden ışığını yaymaya, mesajını vermeye devam eder.

Dışarıda fırtınalı bir hava var ve dev dalgalar neredeyse bizi de içine alacak kadar büyük...Hepimiz zaman zaman kendi kişisel yolculuğumuzda ya da yaşadığımız ülkenin ve dünyanın  yolculuğunda böyle durumlarla karşı karşıya kalmışızdır, kalmaya devam etmekteyiz, öyle değil mi?

Şimdi kendimizi bir deniz feneri olarak hayal edelim.

Siz bir deniz feneri olsaydınız, sizin vermek istediğiniz mesaj ne olurdu...İnsanlar yüzünüze baktığında ya da yanınıza geldiğinde ne hissetmelerini isterdiniz...Korku, endişe, olumsuz düşünceler mi... Yarattığımız ya da verdiğimiz mesajların kendi gerçeğimizi yarattığının bilinci ile  SEVGİ, DİNGİNLİK, NEŞ'E, HOŞGÖRÜ, İŞBİRLİĞİ  mi.

Böyle durumlarda önce içime dönüp bakmalıyım, hangisi bana iyi geliyor.  Dinginlik ve sevgi dolu olmak mı yoksa öfke dolu olmak ve sürekli olumsuzluklardan bahsetmek mi.  Unutmayın Mevlananın söylediği gibi gül düşünürsek gül  bahçesi, diken düşünürsek diken bahçesi oluruz.

Hadi seçimimizi yapalım, eğer ben bir deniz feneri olsaydım yaydığım ışık ne olurdu ?

Bu hafta sadece buna odaklanarak seçtiğimiz güzel ışıkları yayalım.

2 yorum:

 1. Sevgili Meltem..Buraya yorum yapmak ne zormuş:-) Yılmadan görününceye kadar uğraşacağım..
  Deniz fenerinin bende oluşturduğu birçoşku hep olmuştur ama bu kadar güzel kelimelere oturtamazdım.
  Kendime verdiğim günlük hedeflerim var. Olaylar karşısında seninde dediğin gibi SEVGİ, DİNGİNLİK, NEŞ'E, HOŞGÖRÜ, İŞBİRLİĞİ vb.deneyimlemek üzere..Şimdi bunu bir deniz feneri olarak yapacağım. Kattığın renk için teşekkür ederim..:-)Zeynep BERKOL

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Zeynep,
  Güzel yorumun için çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil