17 Temmuz 2011 Pazar

Gerçek Duyguyu Fark Edebilmek...


Bazen kendimizi öyle durumlarda yakalarız ki, inanamayız, gerçekten bu ben miyim diye sorgularız kendimizi. Söylemek istediğimiz sözler başka iken, bambaşka sözler dökülür dudaklarımızdan...Gereksiz bir öfke nöbetinin içinde buluruz kendimizi...Kimi zaman yapmak istemediğimiz bir şeyi yapmak zorunda kalırız ve kendimize ya da bunu yaptıran kişiye kızarız. Karşımızdaki kişi de anlayamaz, neden acaba durup dururken sinirlendi  diye tedirgin olur.

Geleceğimiz için,işimiz için, başarımız için, memleketimiz için, çocuklarımız için, ebeveynlerimiz için, sağlığımız, arabamız  için sürekli endişeleniriz.

Öfke, kırgınlık ya da kızgınlık şeklinde ortaya çıkan maskelemeler, acaba bizim gerçek duygularımız mıdır?

Kendimizi biraz geriye çekip, sakin bir şekilde kendimize bakmayı başarabildiğimizde, karşılaştığımız gerçek duygunun KORKU olduğunu fark edebiliriz.

Aslında yönetmemiz gereken duyguların  öfke, kızgınlık, kırgınlık değil, sadece ve sadece KORKULARIMIZ olduğunu fark edebilmek, pek çok sorunun üstesinden gelmemizi sağlayacaktır.

Peki bu korkularımızın ardında yeten temel nedenler neler olabilir acaba...Bizde endişe yaratan, kaygı duymamıza neden olan hangi düşüncelerimizdir sizce...

"Başaramadım yine, şimdi başkaları ne düşünecek, ben onsuz nasıl yaşarım"

Bu düşünceleri fark ettiğimizde, çözüme giden yolu yarılamışızdır.  Farkına varmak, çözüm bulmanın en önemli adımıdır.  Farkındalığımızı açığa çıkaracak en önemli aracımız da, kendimizle aramıza koyduğumuz mesafedir aslında

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder