2 Mayıs 2011 Pazartesi

Değişimi Yönetmek/memek !


Değişmek kolay mıdır sizce?  Yeni bir işe başlamak, yeni bir şehre taşınmak, başka bir ülkeye yerleşmek...Ya da belki daha basit değişiklikler olabilir. Yıllardır oturduğumuz semtden başka bir semte taşınmak, bankada bizi her zaman güler yüzle karşılayan personelin başka bir yere tayin olması, suyumuzu getiren dağıtımcı çocuğun işten ayrılması ve daha niceleri. Yeni bir düzene alışmak zaman ister değil mi?

Alışmak, alışmak, alışkanlıklarımız, hayatta onsuz yapamam dediklerimiz...Gerçekten alışkalıklarımızdan vazgeçmek neden bize bu kadar zor gelir acaba?

Sabah uyandığımız andan itibaren yaptıklarımıza göz atınca, nasıl da birbirinin tekrarı olan günleri yaşadığımızı fark ediyor musunuz acaba...Aynı saatlerde uyanmak, aynı markadan, aynı şekilde kahvemizi veya çayımızı hazırlamak, kahvaltıda benzer şeyleri yemek, hani o vazgeçemediğimiz peynirlerimiz, zeytinlerimiz. Haftasonları hep aynı şekilde çeşitlendirdiğimiz geç kahvaltılarımız. İşe giderken hep aynı yolu kullanmak, işe gelince öncelikle e-postalarımızı kontrol etmek.  Çayımızı veya kahvemizi yudumlamak. Benzer işleri yaparak, aynı arkadaşlarla aynı yerlerde yemek yemek...Akşam eve dönünce yine benzer şeyler, yemek hazırla, çocukla ilgilen, ödevine yardımcı ol ya da televizyon karşısında veya bilgisayarın başında vakit geçir, yatma zamanı gelince birkaç satır oku...Sabah yeni bir günü aynı şekilde yaşamak için uykuya dal... Haftasonlarımız da çok farklı mı sizce...Geleneksel büyük şehir Türk ailesi haftasonu: Ailece alışveriş merkezine gitmek ya da büyük marketlerden ailece alışveriş yapmak...

Yarattığımız kalıplar bizi  ne kadar güvende hissettiriyor farkında mısınız...Kullandığımız her ürün, bindiğimiz arabanın markası, oturduğumuz semt, tercih ettiğimiz restoranlar, alışveriş merkezleri, dahil olduğumuz sivil toplum kuruluşları...Örnekleri istediğimiz kadar çoğaltabiliriz...Yaşamımız bir alışkanlıklar dizisi şeklinde değil mi sizce de.

Bir gün tüm bu alıştığımız düzen değişiverirse, nasıl yaşayacağız biz? Hiç düşündünüz mü? Asla onsuz yapamam dediğiniz herhangibir şeyi yaşamımızdan bir süre uzaklaştıralım bakalım neler oluyor, nasıl çözümler üretiyoruz ya da yerine ne koyuyoruz.

Neden gençler değişime çok kolay ayak uydurur da, yaş almış olanlar değişime direnirler sizce? Bunun temelinde ne olabilir?

Eğer kendimizle ilgili özsaygı, özgüven, özdeğer gibi özelliklerimizi yeterince güçlendirmişsek, aslında değişim bizim için korkutucu olmaz, kolaylıkla uyum sağlayabilir, kolaylıkla adımlar atabiliriz. Köklerimiz yeterince güçlü ise  esen değişim rüzgarlarıyla bir o yana bir bu yana kolaylıkla esneyebiliriz.

Önemli olan köklerimi ne kadar güçlendirdiğim ve ne kadar esneyebilme cesaretine sahip olduğumdur.

3 yorum:

 1. Bana bazen değişmemek değişmekten daha zor gelir...

  YanıtlaSil
 2. yazılarınıza hayranım hepsinden okadar çok ders çıkarıyorum ki ayrıca dostlarımlada paylaşıyorum yüreğinize sağlık

  YanıtlaSil
 3. Güzide Hanım,
  Çok teşekkür ederim.

  Meltem

  YanıtlaSil